XXV Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN (16-18 maja 2017 r.) za nami. Organizowane staraniami Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Targi już od 25 lat przyciągają do Bydgoszczy coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających. Sprawiają, że miasto, które opływają wody Wisły i Brdy, już zawsze będzie się kojarzyć z tą największą w tej części Europy branżową wystawą.

Rangę wydarzenia docenili obecni podczas Targów znakomici goście. W tym roku patronatem honorowym objęli Targi podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Mariusz Gajda, oraz prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Iwona Koza. Gościliśmy także m.in. przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na czele z wiceprezesem, Romanem Wójcikiem, Andrzejem Deresem , Ewą Kamieńską i Anną Czyżewską oraz Annę Kamińską, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Wody z GIS.

XXV edycja w liczbach

Posadowiona na 20 tys. m2, ekspozycja targowa branży wod-kan potwierdziła swą wypracowaną przez lata renomę. Targi WOD-KAN to obecnie marka, na dobre imię której wspólnie pracowali latami zarówno IGWP, jak i wystawcy oraz zwiedzający.

Podczas XXV edycji Targów jubileusz obchodziły nie tylko one same, ale również ich wieloletni wystawcy – gratulowaliśmy Polskiej Fabryce Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA (35 lat na branżowym rynku) czy spółce Corol, wychodzącej ze swą ofertą do wodociągowców już od 30 lat.

– Kiedy w 1993 r. pomysłodawcy Targów otwierali ich pierwszą edycję, na stadionie Zawiszy zgromadziło się 69 wystawców. Dziś liczymy ich w setkach, a idea organizacji Targów okazała się strzałem w dziesiątkę – przypomniała prezes IGWP Dorota Jakuta, otwierając Targi.

W tegorocznych Targach WOD-KAN 395 wystawców reprezentowało produkty ponad 500 marek. Do Bydgoszczy przyjechały firmy, które wystawiają się tu corocznie, niezmiennie od 25 lat – Alter, Apator Powogaz, Enko-Pomiar. Trudno zliczyć firmy, które swoje produkty, maszyny, urządzenia i technologie prezentowały podczas kilkunastu lub więcej edycji wystawy. Co ważne, majowa wystawa wciąż się rozwija, a dowodem na to jest choćby liczba 30 firm, które zadebiutowały na Targach w tym roku.

Międzynarodowy charakter Targów podkreślali swą obecnością wystawcy z 15 krajów – Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi, Japonii, Izraela, Liechtensteinu, Francji, Hiszpanii, Włoch, Norwegii, Holandii, Turcji i Serbii.

Targowe laury

Tradycyjnie Targom towarzyszyły dwa konkursy – za najciekawszą ekspozycję i za rozwiązanie techniczne. Nagrodą jest Statuetka Grand Prix Targów WOD-KAN, wyróżniająca nagrodzony produkt i sprawiająca, że laureaci zyskują prestiż i jeszcze większą rozpoznawalność branży. W tym roku Komisja Konkursowa stała przed nie lada wyzwaniem i długo debatowała, szczególnie jeśli chodzi o nagrody za najlepszy produkt. To tylko dowodzi, jak wielki postęp dokonał się w ostatnich latach w technologiach dedykowanych branży wod-kan i wiele mówi o tym, jak wiele innowacyjnych rozwiązań prezentowanych jest podczas Targów. Do finału trafiło 10 wyrobów, a ostatecznie Grand Prix otrzymały trzy firmy: GREMES z Bolesławca – Aqua Scat 2 – Innowacyjny pomiar mętności; MD Enterprice z Bytomia – Zgarniacz powierzchniowo-denny Z 3700 dla osadników radialnych; WOFIL z Krynicy – SPiD – Mobilny system płukania i dezynfekcji ozonem. Jury doceniło także najlepsze stoiska tegorocznej wystawy i targową nagrodę przyznało trzem firmom: INTERHANDLER, HAWLE i EBRO TRADE.

Święto branży wod-kan

Zamierzeniem organizatorów od zawsze było pogodzenie biznesu z nauką, by branżowa wystawa dawała uczestnikom Targów szanse debaty, możliwość wymiany poglądów i pogłębienia wiedzy. Stąd też ekspozycji targowej towarzyszyły rozmaite konferencje, oraz Międzynarodowy Kongres ENVICON Water. Jego druga edycja zebrała bardzo pozytywne opinie uczestników, którzy docenili zarówno bogaty merytorycznie program, jak i dobór zaproszonych gości i wykładowców.

Bydgoszcz to miejsce, gdzie najlepsi specjaliści wciąż chcą wymieniać się swoimi doświadczeniami. Robią to tym chętniej, gdyż od dwóch lat wystawa mieści się na terenach nowoczesnego Centrum Targowo-Wystawienniczego. Komfort wystawców stawialiśmy zawsze na pierwszym miejscu, dążyliśmy do tego, by stworzyć im godne warunki i dziś możemy się pochwalić infrastrukturą targową na prawdziwie europejskim poziomie. A jednak, co warte podkreślenia, nawet w latach ekspozycji w halach namiotowych wystawcy i zwiedzający nigdy nie zawiedli i zawsze przyjeżdżali. Okazało się bowiem, że trudno wyobrazić sobie te majowe dni bez wizyty w Bydgoszczy. Bo Targi WOD-KAN to święto naszej branży, to czas, który pragniemy spędzać razem.

W tym roku organizatorzy rozdali Wystawcom ankiety z prośbą o ocenę bieżącej edycji wystawy, z myślą o przygotowaniu kolejnej edycji XXVI Targów na najwyższym poziomie i w oparciu o Państwa życzenia i uwagi.

Dziękujemy wszystkim Wystawcom, którzy ponownie nam w tym roku zaufali i już dziś zapraszamy do udziału w Targach WOD-KAN 2018!

 

Galeria WOD-KAN 2017

Wyszukiwanie

Nasze szkolenia

Materiały zabezpieczone

Materiały dostępne po wpisaniu hasła